V Hustopečích zazněly Psalmi Vespertini

22. 6. 2017 · 1 minuta čtení · 1 video
Téma Kultura

Desítky posluchačů si nenechaly ujít vystoupení pražského barokního orchestru a vokálního souboru Ensemble Inégal. „Soubor jsme založili v roce 2000 a od té doby se zaměřujeme zejména na dílo Jana Dismase Zelenky. Vystupujeme v nejrůznějších formacích, ono slovo Inégal znamená nestejný, od komorního obsazení čtyř hudebníků po třeba šedesát zpěváků a instrumentalistů,“ představil ansámbl jeho umělecký vedoucí Adam Viktora. 


Ensemble Inégal se na několik let ponořil do nejméně prozkoumané oblasti Zelenkova díla a výsledkem byl projekt - Jan Dismas Zelenka: Psalmi Vespertini. Zelenka zkomponoval čtyři cykly žalmů pro různé modely liturgie. Soubor je všechny natočil a koncertně předvedl. V Hustopečích zazněl výběr ze tří cyklů.
Tvorba tohoto barokního skladatele bývá přirovnávána svou kvalitou k dílům Johanna Sebastiana Bacha. „Jeho dílo je fantastické a z velké části neznámé. Velmi nás baví a zajímá objevovat starou českou hudbu, která je rovnocenná nejlepší barokní hudbě,“ vysvětlil Viktora. Koncert v kostele sv. Václava a sv. Anežky České ukončil hustopečskou část programu hudebního festivalu Concentus Moraviae. 

-ves-

odebírejte přes RSS