V hustopečské knihovně si vybere každý

2. 10. 2019 · 3 minuty čtení · 4 fotografie · 1 video

Hustopečská knihovna není jen skladem tisíců knih. Je otevřeným kulturním centrem, kam lidé chodí na přednášky, semináře, kurzy i tvoření. Úterky bývají vyhrazeny besedám pro školy.


Zkušené knihovnice si scénáře besed připravují sami a zařazují do nich také zábavné tvůrčí aktivity nebo soutěže, jako například originální autorský AZ kvíz. „Snažíme se dnes dětem přiblížit tvorbu Roalda Dahla a nalákat je na přečtení některé z jeho knížek,“ uvedla knihovnice Jitka Horáková. V úterý 1. října přišli na besedu čtvrťáci ze Základní školy Komenského. Poslechli si i krátké ukázky z knih, které vždy končily v tom nejnapínavějším okamžiku. Není divu, že mnozí se potom rozhodli přečíst si knížky celé. Dahlovy příběhy děti znaly i z filmového zpracování, o jeho nejpopulárnější knize nemohlo být pochyb, Karlíka a továrnu na čokoládu se zamiloval snad každý!

Plán a témata literárních pořadů na další školní rok zveřejňují knihovnice už koncem června a velký zájem škol nestíhají uspokojit ani při několika besedách týdně. „ Jezdí sem i z okolí, třeba z Uherčic, Šakvic, nebo dokonce z Vranovic. Některé zájemce musíme i odmítat a nastavili jsme omezení, každá třída může přijít jen jednou za pololetí,“ informovala Horáková. Nejvíce dětí přichází z prvního stupně základních škol, věnují se tu ale i jiným věkovým kategoriím. „Pořady děláme už od mateřských školek, děti jsou naučené sem chodit jak na besedy, tak i s paní učitelkou, třeba když jdou na vycházku, přijdou si půjčit knížku na předčítání před spaním,“ prozradila knihovnice.

Knihovna nezapomíná ani na ty, kteří mají povinnou školní docházku dávno za sebou. Ve čtvrtek 3. října začíná další semestr virtuální univerzity třetího věku. „Bude to u nás již devátý semestr, chodí sem přes 20 posluchačů. Tématem tentokrát bude křesťanská ikonografie a hagiografie,“ popsala Horáková. Námět virtuálních přednášek si vybrali účastníci jarního semestru akademie. Noví zájemci jsou vítáni a mohou se ještě připojit.
V rámci celostátního Týdne knihoven v té hustopečské připravili i řadu dalších akcí. V říjnu si sem můžete přijít prohlédnout výstavu fotografií studentů z domova mládeže SOU a SOŠ v Hustopečích s podzimní tematikou.
Nebude chybět ani oblíbená amnestie upomínek. Každý, kdo má doma dlouho půjčené knížky, je může přinést a placení upomínky za pozdní vrácení mu bude prominuto.

„Ve čtvrtek 10. října v 17 hodin máme přednášku doktora Jiřího Jilíka na téma Žítkovské čarování, o žítkovských bohyních, které žily v Bílých Karpatech,“ představila další plány knihovnice Jana Unverdorbenová. S další přednáškou do knihovny přijede o dva týdny později chiropraktik Vinci Laszlo. Bude povídat o tom, jak si pomoci od bolesti bez léků a injekcí.

Kromě přednášek přichází knihovna v novém školním roce opět se širokou nabídkou jazykových kurzů. V říjnu se rozběhne angličtina pro děti, mírně pokročilé a pokročilé, i francouzština a španělština pro začátečníky. Zájemci se stále ještě mohou přihlásit!

Druhý říjnový týden startuje v Centru celoživotního vzdělávání i řada dalších aktivit, ve středu 9. října začíná oblíbený kurz trénování paměti, v pátek 11. října bude první poprázdninová schůzka kroužku zábavného kreslení, ve čtvrtek zahájí své pravidelné aktivity Mateřské centrum Cipísek. Začínáme 10. října výtvarnou činností, kterou povede zaměstnankyně Pavučiny Inka Florusová, potom 17. října bude cvičení s Cipískem,“ pozvala Unverdorbenová. Cvičení pro nejmenší děti s maminkami povede paní Michaela Vedrová. Jak je zvykem už řadu let, říkanky s pohybovými aktivitami se budou každý týden pravidelně střídat s výtvarnými činnostmi. Aktuální rozpis je dostupný na webových stránkách knihovny.

V městské knihovně v Hustopečích najde zábavu i poučení každý, od nejmenších dětí až po seniory. Využijte pestré nabídky akcí a prožijte nevlídné podzimní a zimní dny aktivně v příjemném prostředí knihovny!

-kam-

 

odebírejte přes RSS