V muzeu bude k vidění model původního kostela

7. 11. 2022 · 2 minuty čtení · 3 fotografie · 1 video
Téma Kultura

Městské muzeum a galerie se od pondělí 7. listopadu může chlubit novým přírůstkem. Stálou expozici dějin města obohatí model původního hustopečského kostela v podobě těsně před pádem věže v roce 1961. 


Do muzea model přivezl sám autor, grafik Ing. Vojtěch Chalupa. „Dohodli jsme se s muzeem na měřítku 1:100. Podkladová deska je velká cca 60 x 70 cm a věž se tyčí do výšky 70 cm. Model je vytvořen metodou 3D tisku. Nejdříve se vytiskli jednotlivé komponenty, které se k sobě následně slepily a celé se to dopracovávalo modelářskou technikou. Dohodli jsme se na bílé barvě, aby vynikly detaily,“ popsal model autor. 

Hotový model je poslední etapou 3D vizualizace původního kostela, jehož zpracování muzeum zadalo před více než rokem a půl a výsledné video zveřejnilo letos v září u příležitosti oslav 450. výročí povýšení Hustopečí na město. „Původní hustopečský kostel byla dominantní památka města, které byla zdokumentována pouze fotografiemi. Jednak to byly fotografie památkového ústavu pořízené v padesátých a šedesátých letech. Řekli jsme si, že by byla škoda nepokusit se animaci, a to dokud stále ještě žijí pamětníci,“ vysvětlila motivy k pořízení vizualizace i modelu vedoucí muzea Soňa Nezhodová. 

Projekt se tvořil pomocí dobových černobílých fotografií a svědectví pamětníků. Nejnáročnější částí celého projektu bylo vytvoření interiéru. „Šlo především o barokní oltáře a další předměty, u kterých jsme mohli v podstatě pouze odhadovat nějakou barevnost i konkrétní umístění. Ale myslím si, že se nám to podařilo celkem věrohodně a obyvatelé si mohou udělat poměrně přesnou představu o tom, jak kostel vypadal, jak byl veliký, kde přesně stál,“ říká autor vizualizace.

3D animace i hotový model je k vidění ve stálé expozici muzea, kde se návštěvníci dozví i další informace z pohnutého osudu zaniklé hustopečské památky. „Musím říct, že jsme měli obrovské štěstí na grafika, jehož preciznost a profesionalita byla na velmi vysoké úrovni. Skvěle se nám spolupracovalo a když jsem výsledné video dávali ke shlédnutí pamětníkům, tak byli dojatí, jak věrohodně se kostel podařilo ztvárnit,“ nešetří chválou Nezhodová a zve k návštěvě muzea. -nov-

odebírejte přes RSS