Ve Starovicích pochovali basu

12. 2. 2018 · 2 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Hustopečští si masopustního veselí užívají každý rok na Turhandlích a letos už ho mají za sebou. V sousedních Starovicích si ale tento lidový zvyk vyzkoušeli poprvé. V sobotu 10. února uspořádali fašankový průvod s pochováváním basy. 


"Tak nápad vzešel letos po mnoha letech, když jsme každoročně pořádali v tomto období maškarní ples. Ten měl zpočátku úspěch, navštěvovala ho spousta lidí, ale nějak to upadalo a lidí bylo čím dál méně. A protože nemá cenu dělat akci pro akci, ale chceme místní do dění v obci zapojit, tak jsme přemýšleli nad tím, jak maškarák oživit, případně čím ho nahradit. A výsledkem je letošní fašank a pochovávání basy, na jehož přípravách pracovala asi třicítka nadšenců," popisuje průběh příprav starosta Starovic Antonín Kadlec.

Jak bývá na masopust zvykem, fašankové veselí trvalo celý den a bylo přesně takové jaké má být - rozverné a nevázané, provoněné koblihami, slaninou a pálenkou, nutnou pro zahřátí při celodenní obchůzce na mrazivém vzduchu. "Sešli jsme se už dopoledne a během dne jsme obešli celou dědinu, nic jsme nevynechali, což je teda výkon v té zimě. Ale neprší, nesněží, tak se to dá zvládnout," popisuje průběh fašankového dne jeden z nadšenců Vilém Barák.

Po průvodu celou vesnicí se průvod zastavil na nádvoří hospůdky, kde se místní sešli k pochovávání basy. Nechyběl pohřební průvod, svíce, kapela, smuteční řeč ani čestná salva místních myslivců.

Pochovávání basy je starobylý rituál, kterým kdysi končívalo masopustní období a všichni se připravovali na dobu půstu. I ve Starovicích se basa pohřbila na znamení, že si na ni v následujících týdnech nikdo nezahraje. Při pochovávání se četly litanie, které vtipně reagovaly na aktuální dění v obci. 

Po posledním rozloučení se místní ohřívali u zabijačkových specialit, svařáku a dalších pochutin. "Děkuji všem, kteří se zapojili do příprav, moc jsme si to užili a doufám, že se nám dnes společně podařilo zadělat na novou tradici ve Starovicích," těšil se starosta Antonín Kadlec. -nov-

odebírejte přes RSS