Vedení kraje chválí směřování Hustopečí v sociální sféře

16. 4. 2021 · 2 minuty čtení · 11 fotografí · 1 video
Téma Z města

Ve středu 14. dubna zavítala do Hustopečí vzácná návštěva z krajského úřadu. Hejtman Jan Grolich spolu s radní pro sociální politiku Janou Leitnerovou ocenili mobilní očkovací tým Girasole a zavítali také na stavbu budoucího domu pro seniory.


Téměř dva měsíce funguje ve Společenském domě v Herbenově ulici očkovací centrum. Očkování proti novému typu koronaviru však zajišťuje také mobilní očkovací tým Girasole, kteří dojíždějí za těmi, kteří se do očkovacích míst nedostanou. Začátky byly náročné, zájemců bylo dost. „Jsou to senioři na vozíku, či ležící, nemají se k očkování dostat. Už od začátku jsme viděli, že tam díra je, že šanci nemají. A jelikož máme lékaře a sestry v terénu každý den, tak jsme to viděli jako možnost pomoci, aby byli co nejdříve naočkováni,“ říká ředitel Miroslav Prchal. Od 16. února do dnešního dne pomohli naočkovat 200 seniorů a pokračují i nadále. „Je fajn, že těch zájemců už není tolik jako na samotném začátku, tím že se do toho zapojili praktičtí lékaři a vznikla další očkovací místa, tak nám přibývá asi desítka zájemců týdne,“ popisuje současný stav Prchal.

Aktivitu očkovacího týmu přijela ocenit také delegace z Jihomoravského kraje. Hejtman Jan Grolich vyzdvihl jeho přínos a inspiraci i pro další města. „Jsem rád, že díky této službě od Girasole se podařilo naočkovat 200 lidí. Za mě je to výborná zpráva, jsem moc rád, že tady něco takového vzniklo – nikdo se nám neozývá, že potřebuje peníze nebo cokoliv jiného – prostě to funguje samo, to je pro mě ta nejlepší zpráva,“ neskrývá radost náš hejtman. Výjezdy do terénu nezůstávají pouze na hustopečském mobilním týmu. Hejtman dodal, že podobný tým funguje i v Brně, zároveň se kraj snaží apelovat na praktické lékaře, aby očkovali imobilní pacienty.

Grolich spolu s Janou Leitnerovou, radní pro sociální politiku, zavítali také na nedalekou stavbu Domova pro seniory, ta od loňského podzimu viditelně poskočila a budování jde podle časového harmonogramu – nejpozději do léta 2022 bude hotovo. „Tady nejde o nějaké extra velkokapacitní zařízení, tam bude 52 lůžek a myslím, že to je vhodná příležitost ukázat, že se péče dá dělat jinak – že sem půjdou lidé, kteří tam budou chtít jít, budou potřebovat péči 24/7. Ruku v ruce s tím musí jít podpora terénní péče nejen v Hustopečích, ale v celém Jihomoravském kraji,“ těší se Leitnerová. Vzácné hosty z nového vedení kraje uvítala starostka Hana Potměšilová, se kterou jsme si na závěr návštěvy popovídali. „Pro mě to bylo velmi poučné a věřím, že pro ně taky, protože jsme se mohli pobavit o fungování domova o tom, co nyní proběhne. Jihomoravský kraj již nyní uvažuje o výběru ředitele zařízení, protože bude muset připravovat jeho chod. To mě překvapilo, ale myslím, že to je velmi rozumné.“

-vyh-
Foto: Richard Skoumal

odebírejte přes RSS