Výstava Sylvy Chludilové v galerii nutí k zamyšlení

2. 5. 2023 · 2 minuty čtení · 13 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Prostory Městské galerie se proměnily k nepoznání. Veselá a barevná díla žáků hustopečských škol vystřídala výstava melancholických děl malířky Sylvy Chludilové, která se do Hustopečí po několika letech vrací se svými obrazy nesoucí zastřešující název Mezi nebem a zemí.


Při tvorbě nových obrazů si autorka nedělá žádné skici ani náčrtky, zkrátka rovnou maluje na plátno. Díky tomu se do nich promítnou veškeré emoce, které umělkyně právě v daný moment cítí. „Taková ta hlavní linie vznikala v době, kdy jsem měla opravdu velké zdravotní problémy a prakticky jsem se z nich vymalovala – a zůstalo to v těch obrazech – právě proto jsou možná trochu temnější, ale vždycky je tam světlo, a to světlo je takový propojující prvek. Pro mě světlo znamená naději a něco mezi tím nebem a zemí, co člověk musí cítit u sebe,“ odhaluje prožívání při tvůrčím procesu malířka Sylva Chludilová.

Vystavená díla jsou především olejomalby, najdou se mezi nimi však také akryly a akvarely. Na první pohled je znát, že všechny vystavované obrazy má na svědomí jedna umělkyně. Kromě světla symbolizujícího naději jsou jasným pojícím prvkem také barvy. „Já v podstatě používám jenom tři základní barvy – červenou, modrou a žlutou – a stejně se dopracuji k této barevnosti. Právě ta hnědá a modrá jsou takové, které mě hodně oslovují, a to jsme zase u toho nebe a země,“ usmívá se Chludilová.

Malířka do svých děl často promítá židovskou tematiku. Právě židovským motivům je věnována celá jedna místnost galerie. „Židovství si mě našlo samo, já žiji a provozuji Galerii Efram v bývalé židovské škole prakticky v centru slavné bývalé židovské čtvrti v Mikulově, naproti mám synagogu a za rohem je židovský hřbitov, takže člověk je tak obklopený tou atmosférou, a nějak to tak takto v sobě cítím,“ popisuje svou cestu k židovským motivům malířka.

Celou vernisáž doprovázely tóny klavíru, kterých se zhostil Michal Podrazil. Na hosty čekal kromě vína také sladký židovský chlebíček. Jakmile byla výstava zahájena, provedla malířka všechny zájemce o umění celou výstavou a prozradila, jak některé obrazy vznikaly a poukázala skryté motivy. Na výstavu by měl údajně přijít každý, kdo si potřebuje alespoň trochu zameditovat. „Já si myslím, že by se mohlo jednat o takové zklidnění a zastavení v té dnešní hektické době, která je opravdu náročná, a měli bychom si vážit každé minuty, umět se zastavit a popřemýšlet si, proč jsme tady na tom světě,“ doufá ve vyvolání takovýchto pocitů autorka výstavy Sylva Chludilová. -slam-

odebírejte přes RSS