Workshop radil, jak dětem přiblížit přírodu

17. 9. 2023 · 2 minuty čtení · 5 fotografí · 1 video

Výtvarná dílna Centra volného času Pavučina se proměnila ve školící místnost. V pátek 15. září se zde konal workshop pro pedagogy a vedoucí rozličných spolků Společně s dětmi proti suchu pod vedením lektorek ze Základní školy Prameny v Rousínově.


Škola je známá svým enviromentálním zaměřením a je proto přirozené, že právě zde se zrodila metodika, jak děti s přírodou sbližovat. „Není to jenom o tom, že děti naučíte, jak vypadá žížala nebo kachna. Je to o tom, že s těmi dětmi do přírody vezmete a necháte je poznávat, v jakém stavu příroda aktuálně je, a současně si pokládat otázky, zda je to takhle v pořádku, potažmo co udělat pro to, aby to bylo lepší,“ uvedla projekt spoluautorka Irena Bílová. Její kolegyně Miloslava Hazuchová jedním dechem dodává, že podstatou metodiky je smyslové vnímání, díky kterému si děti vypěstují k přírodě pevné pouto.

Účastníci dopoledního kurzu si odnesli cenné rady, jak s dětmi o přírodě hovořit a jaké využít aktivity. Workshop zaštítil spolek Živá voda, který od začátku roku mapuje přírodu v okolí Hustopečí. Jeho cílem je vytvoření ucelené koncepce s dílčími projekty, které co nejlépe připraví přírodu na měnící se klima. „My máme poměrně detailně propracovaný systém, jak zapojit do našeho projektu dospělé, ale chyběla nám ještě cesta, jak se dostat i k dětem. Proto jsme se už před dvěma lety spojili se Základní školou prameny, protože nám jde o totéž, jen pro jiné věkové kategorie,“ chválila kolegyně koordinátorka projektu Živá krajina Dagmar Michalíková.

Hned v sobotu 16. září se dobrovolníci mohli opět vydat do terénu a pomoci s mapováním. Dokončení projektu je plánováno na červen roku 2024. „Aktuálně máme zmapované historické podklady díky archívu v Mikulově. S veřejností jsme vyšli do terénu na jaře a teď znovu, mezitím probíhalo i naše vlastní mapování v katastru města. Takže máme dostatek materiálů k tomu, abychom je začali systematicky analyzovat a vytvořili koncepci dílčích projektů, které bude moci radnice v různých etapách realizovat tak, abychom dokázali zamezit erozi půdy, aby půda lépe zadržovala vodu, zkrátka aby se příroda mohla lépe adaptovat na všechny změny, kterými prochází,“ těší se Michalíková. -nov-

odebírejte přes RSS