Zvídavý školáček alternativou klasické školce

2. 3. 2022 · 1 minuta čtení · 14 fotografí · 1 video

Hustopeče se rozrůstají a přibývá mladých rodin s dětmi. S tím však souvisí i zvyšující se nároky na místa v mateřských školách. Přestože město Hustopeče investuje do navyšování kapacit, poptávka stále převyšuje nabídku. Alternativou mohou být menší dětské skupinky. Jedna taková funguje od září loňského roku také v prostorách knihovny. 


„Zvídavý školáček funguje v Hustopečích od začátku školního roku, tedy od září 2021. Zatím jsme opravdu komorní skupinka, mám tu tři děti, ale moje představa o naplnění kapacity je okolo osmi dětí ve věku od tří do šesti let z Hustopečí a okolí,“ představuje skupinku lektorka a zakladatelka skupinky Monika Studená, která má za sebou dvacetiletou pedagogickou praxi ve státních i soukromých školkách.  

Dětem je v podkrovních prostorách knihovny k dispozici šatna, herna, učebna i kuchyňka. „Jsem velmi vděčná, že jsme se domluvili s Městem Hustopeče a že můžeme tyto prostory využívat, protože jsou opravdu skvěle zařízené. Děti zde mají i svačinky a obědy, místo k odpočinku. Oproti klasické školce v tom režimu moc velký rozdíl není,“ vysvětluje Studená.

Většinu času však skupinka tráví na čerstvém vzduchu. „Využíváme všechny prostranství a hřiště po městě. Nejraději to ale máme na Křížovém vrchu, protože zdejší lesopark dětem slouží jako lesní hřiště a umí se tam vyřádit. Poznáváme rostliny, hrajeme hry, svačíme v trávě. Zpočátku jim dělal problém výšlap nahoru, ale dneska už jsou zvyklé,“ usmívá se lektorka.

Režim je podobný tomu v klasických školkách. Děti se schází od pondělí do čtvrtka, některé dochází jen občas. Menší společenství však lektorce umožňuje individuálnější přístup k dětem. „Chtěla bych, aby se děti naučily mezi sebou přirozeně komunikovat. Chci v nich podporovat a rozvíjet spontánnost, zvídavost i spolupráci a hravé zkoumání světa kolem sebe v propojení s přírodou,“ shrnuje Studená.

Informace o skupince Zvídavý školáček najdete v knihovně nebo na jejich facebookové stránce. -nov-

odebírejte přes RSS