Gymnazisté se setkali s žáky a učiteli školy v Tarbes

11. 10. 2016 · 3 minuty čtení · 5 fotografí
Téma Děti

Partnerství s francouzskou školou Collége Voltaire v Tarbes vzniklo již v roce 2008 prostřednictvím portálu eTwinning. Projekt Let´s explore Europe!  byl zahájen na gymnáziu na začátku školního roku 2008/2009. Další projekt „Save the world!“, ve kterém spolupracovalo devět evropských zemí, byl zaměřen na využití obnovitelných zdrojů energie a ochranu životního prostředí. Díky dotaci JMK ve výši 120 000 Kč na dopravu jsme se mohli nyní s žáky a učiteli setkat v hlavním městě departementu Hautes-Pyrénées, Tarbes, a také poznat přírodní parky jižní Francie v rámci společného projektu Let´s protect our natural areas!

V sobotu 17.9.2016 v ranních hodinách jsme přes Německo a Švýcarsko dojeli k nejkrásnějšímu francouzskému jezeru Annecy a  dále pokračovali přes Mt. Ventoux, krajem Luberon až do historického města Avignonu, kde jsme si prohlédli největší místní památky včetně avignonského mostu i papežského paláce. Po večeři v restauraci jsme se ubytovali  v hotelu F1 v Avignonu.

Nedělní dopoledne jsme strávili prohlídkou vinic Chateuneuf-du-pape, skalního města Gordes, údolí řeky Ardeche, mostu Pont d’Arc a římskému akvaduktu Pont du Gard. Večer jsme se ubytovali v kempu Camping de l’ Espiguette ve městě Le Grau du Roi v bezprostřední blízkosti Středozemního moře.

V pondělí jsme navštívili město se španělskou atmosférou Saintes-Maries-de-la-Mer, odkud jsme lodí projeli přírodním parkem Camargue kolem plameňáků, bílých koní a černých býků, kteří zde volně žijí. Odpoledne jsme strávili ve městě malířů Arles, kde jsme navštívili amfiteátr, Náměstí republiky s obeliskem a katedrálou sv. Trofima. Mimo jiné zde žil Vincent Van Gogh, a pochází odtud asi 200 jeho obrazů.

V úterý na programu byla prohlídka města Séte, kterému se přezdívá languedocké Benátky, a koupání ve Lví zátoce na „mušličkové pláži“. Pozdní odpoledne jsme strávili v městečku Agde, které leží na kanálu Canal di Midi, který měří 240 km.

Ve středu nás čekala více než 400 km dlouhá cesta do partnerské školy ve městě Tarbes. Příjemnou zastávkou na této cestě byla prohlídka nejzachovalejšího středověkého pevnostního města Evropy – Carcassonne, které patří na seznam kulturních památek UNESCO. V odpoledních hodinách proběhlo setkání s žáky partnerské školy, kteří pro nás připravili aktivity v parku a občerstvení. Během setkání jsme prezentovali žákům a učitelům partnerské školy náš region a předali dárky. Krásný den jsme ukončili skvělou večeří v restauraci.

Po noci strávené v hotelu F1 nás čekala náročná cesta přes Pyreneje. První zastávkou čtvrtečního dopoledne bylo významné poutní místo Lurdy. Po krátké prohlídce jsme pokračovali horskými úzkými silnicemi s mnoha serpentinami do oblasti Gavarnie a po krátké procházce jsme zdolali Tourmalet, centrální průsmyk Pyrenejí (2 115 m.n.m.), kudy se každoročně jezdí cyklistický závod Tour de France. Počasí bylo nádherné, bez jediného mráčku a tak jsme si užili krásných výhledů a mnoha fotografických zastávek.

Pátek si každý užil po svém, většina koupáním v moři, nebo jinými sportovními aktivitami, které kemp nabízel. Některé spolužáky inspirovala Provence a její malíři k vytvoření nádherných výkresů, které budou vystaveny na nástěnce a odměněny.

V sobotu ráno jsme odjeli do druhého největšího města Francie a zároveň hlavního města Provence – Marseille. Lodí jsme pluli na ostrov If, kde se rozkládá stejnojmenná pevnost Chateau d’If, známá spíše jako vězení Monte Christa, ze kterého se nedalo uniknout. Dalším cílem byla bazilika Notre-Dame de la Garde, nacházející se na nejvyšším místě tohoto přístavního města, která poskytla úžasný výhled na celý přístav a široké okolí.

Ve večerních hodinách jsme přes Itálii a Rakousko zamířili směrem k Hustopečím. Ať už jsme se domů těšili více nebo méně, věřím, že jsme si pobyt ve Francii všichni užili a dovezli jsme si kromě suvenýrů neopakovatelné zážitky a vzpomínky. Tímto bych chtěla poděkovat zejména vyučující paní Čeperové, která pro nás vše zorganizovala a zajistila.

Nikol Řačáková, studentka septimy, Foto: archiv školy

odebírejte přes RSS