První květnová sobota je každoročně lákavým termínem pro uspořádání nějaké té vinařské akce a letos jich bylo po celé Moravě hned několik. Hustopeče nebyly výjimkou a milovníky vína lákaly na výstavu vín místního svazu zahrádkářů a soutěže O Hustopečskou pečeť.
Obě výstavy se sešly ve Společenském domě a cestu za nimi si našly na dvě stovky návštěvníků. „O známku Hustopečské pečetě se letos ucházelo 249 vzorků vín z celého Hustopečska, což je odpovídající množství vzhledem k tomu, že v této soutěži se hodnotí pouze osm odrůd typických pro naši oblast. Nicméně mě velmi mrzí, že stále ubývá vinařů přímo z Hustopečí. Máme tu vzorky z celé oblasti, jenom ti domácí tu chybí, což je velká škoda,“ posteskla si produkční akce Karolína Gregušová.
Dalších 379 vzorků nabízel místní zahrádkářský svaz, který prezentuje především amatérské vinaře. „Jsou to moc pěkná a voňavá vína, která se nám tu letos sešla. Loňský ročník byl celkově povedený, i když u většiny vín chybí kyselinka, protože přece jen koncem srpna a v září bylo velké horko, proto je v některých vínech cítit určitá karamelová připálenina,“ popsal předseda místního svazu zahrádkářů Radovan Tomeš a pochvaloval si spojení obou akcí v jednu.
Přestože účast jak ze strany návštěvníků, tak samotných vinařů má spíše klesající tendenci, své místo v kalendáři akcí si ponechá. Stejně jako vesnické košty v okolních obcích, patří obě výstavy ke koloritu města.
Součástí odpoledne bylo kromě ochutnávání vína a doprovodu Horňácké cimbálové muziky Petra Galečky hlavně předávání cen vítězům hodnocených kategorií. Jediným hustopečským vinařem, který uspěl v Pečeti, byl Martin Zůl z vinařství IWAYINI za Ryzlink Rýnský 2022. „Já jsem přihlásil víc vzorků, hlavně vlašáky a veltlíny, ale tento rýňák je prostě dobrý pití. (smích) Je udělaný naturálnějším způsobem ve velkém sudu pouze s kvasinkou, kde ležel 14 měsíců. Je krásně nazrálý, cítíte tam lehký petrolej, heřmánek, broskev, úžasný,“ chválil potěšený vinař.
U zahrádkářů bylo hustopečské zastoupení mnohem větší, avšak největší radost měl pravděpodobně Karel Otáhal, který si odnesl poslední ocenění, které mu ještě chybělo, a to Cenu kvasinky vinné za Veltlínské zelené. „Přesně tohle nám chybělo. Ve sklepě máme polici, na které máme vystavené všechny ty vítěze a šampiony odrůd, ceny senátora, ceny starostky i kvasinku za Frankovku. Ale ten Veltlín nám tam chyběl, takže radost máme velikou. Letos jsme přihlásili tři vzorky z let 2021, 2022 a 2023 a vyhrál ten poslední, takže spokojenost. Své vzorky přihlašuji pravidelně do obou soutěží, protože mám tyto výstavy moc rád. Vrací mě to do dětství, kdy naši tátové vždycky prvního máje opouštěli průvod a odcházeli sem na spolák a chutnali, povídali si, mudrovali. A to stejné děláme i dnes, sejdeme se, na chvíli se zastavíme a mudrujeme o víně. A to je potřeba,“ pochvaloval si akci Otáhal. -nov-