Publicista Miloš Doležel vylíčil příběh Josefa Toufara

18. 3. 2019 · 2 minuty čtení · 3 fotografie · 1 video

Letos uplynulo 71 let od Číhošťského zázraku, při kterém se v tamějším kostele Nanebevzetí Panny Marie během kázání faráře Josefa Toufara pohnul kříž na hlavním oltáři. Toufara poté zatkla komunistická StB a umučila ho k smrti. Ikonický příběh je dodnes předmětem vyšetřování historiků i publicistů nejen pro samotný zázrak, který celou aféru odstartoval, ale především pro bestiální zacházení totalitního režimu s farářem Toufarem. 

Jedním z nejzapálenějších, kteří tomuto případu věnují velkou pozornost je uznávaný spisovatel a novinář Miloš Doležel. Ten své poznatky shrnul v několika publikacích a v neděli 17. března je přijel představit i do Hustopečí, kde si jeho přednášku nenechaly ujít desítky posluchačů.


Moji prarodiče byli Toufarovými farníky, takže pro mě tohle bylo zásadní téma už od dětství. Vyrůstal jsem v sedmdesátých letech za dob hlubokého komunismu, takže toto téma bylo jedno velké tabu, nesmělo se o tom moc mluvit a i ty informace se k nám dostávaly hodně zkreslené. Ale u nás doma se alespoň šeptem v takovém zvláštním napětí o Toufarovi mluvilo. Vlastně celá Číhošť byla v té době v takové zvláštní náladě, lidé se báli cokoliv říct, popisuje své setkání s případem Josefa Toufara Miloš Doležel.

Mě to téma potom provázelo celý život a protože oficiálních informací jsem se nemohl dopátrat, tak jsem alespoň celkem podrobně sepisoval výpovědi pamětníků, kteří tehdy ještě žili a byli ochotní mi k tomu něco říct. A až vlastně po revoluci, když se otevřely archivy, jsem se mohl dostat k dalším informacím a postupně přicházel k tomu, jak bylo doopravdy s Josefem Toufarem zacházeno, doplňuje Doležel.

Toufarův dramatický příběh se začal psát na třetí adventní neděli v roce 1949, kdy se během jeho kázání měl několikrát pohnout malý křížek na hlavním oltáři, což dosvědčilo 19 přítomných farníků. Protože Toufar byl už před touto událostí známý díky své velké popularitě mezi věřícími, začala se o něj téměř okamžitě zajímat i státní bezpečnost, která na místo několikrát přijela kostel ohledat. V noci 28. ledna byl Toufar unesen ze své fary a odvlečen do věznice ve Valdicích, kde byl surově mučen a nakonec i zabit. 

Josef Toufar je jen jedním z mnoha pronásledovaných a umučených totalitním režimem. Přesto právě jeho osud přitahuje pozornost veřejnosti už několik let. A není to jen kvůli tajemné příchuti zázraku, která celý příběh odstartovala.

Podle mě se z jeho příběhu stal ikonický příběh toho, jak si totalitní zvůle vybere nevinného člověka, unese ho z jeho domova, umučí ho k smrti a ještě z něho udělá zločince, doplňuje Doležel.

Co přesně se onoho osudného dne 11. prosince 1949 v číhošťském kostele odehrálo se tak nedozvíme, o to více se historici i publicisté snaží dopátrat všech událostí, které následovaly. Pro poučení i výstrahu dalším generacím. -nov-

odebírejte přes RSS