Stany zahalily náměstí. Podávala se mladá vína a husa

14. 11. 2016 · 2 minuty čtení · 9 fotografí
Téma Zábava

Asi šest stovek návštěvníků neodradila ani vlezlá zima, aby si přišly poprvé v letošním roce přiťuknout mladým vínem na Dukelské náměstí. V sobotu se tam konaly Oslavy svatomartinských vín a husí.

Opět po roce vyrostly v sobotu 12. listopadu na Dukelském náměstí tři velké bílé stany a to znamenalo jediné – Oslavy svatomartinských vín a husí jsou tady.

„Mohu slíbit, že kvalita mladých vín je letos velmi vyrovnaná a velmi vysoká,“ lákal návštěvníky při zahájení zástupce Vinařského fondu ČR Pavel Večeřa. „Vína jsou ovocitá a voňavá, zvláště pak ta červená,“ doplnil předseda Českého zahrádkářského svazu Hustopeče Radovan Tomeš.

K ochutnání bylo na Dukelském náměstí připraveno kolem patnácti set lahví vína od 15 regionálních vinařů. „Jsou tu všechny povolené svatomartinské odrůdy. Müller Thurgau, Muškát moravský, Veltlínské červené rané za bílá vína, Svatovavřinecké a Modrý Portugal za vína červená a Zweigeltrebe je i v rosé a v klaretu,“ představila nabídku Veronika Zoubková ze Stálé vinařské expozice města Hustopeče.

Kromě svěžího mladého vína byla pod stanem pro návštěvníky připravená i svatomartinská husa s knedlíkem a se zelím. A v mrazivém počasí přišlo vhod i něco ostřejšího. „Hrozně nám chutnala mandlovice,“ usmívali se návštěvníci až ze severních Čech.

Pro děti pak byla připravená kromě čaje i velkolepá podívaná. Přesně v 11 hodin a 11 minut zazněly fanfáry z oken radnice a na náměstí vjel sám svatý Martin na běloušovi v doprovodu početné družiny s krávami, lamami i osly. Na náměstí přijela i Podzimní a Zimní královna. Před zraky diváků si slavnostně předaly vládu. 

Zábava pod bílými stany pokračovala až do pěti hodin odpoledne. Od jedné hodiny ji zpříjemňovala cimbálová muzika Vonica.

Mladá vína byla k ochutnání také v otevřených sklepích ve vinařské uličce Na Hradbách. K oslavám se připojilo i osm restaurací po celém městě, nabízely svatomartinské menu.

A zkrátka nepřišli ani ti, kdo dávají přednost vínům starších ročníků. Pro ně byl připravený program na nádvoří renesančního domu U Synků. Svá vína tam nabízelo vinařství Sonberk, vinařství Machovec, Harmáčkovi a Strachotínský sklípek. Vyhrávala tam cimbálová muzika Eliška.

Otevřená byla i Stálá vinařská expozice města, která nabídla k degustaci například Hustopečské městské víno.

-jal-, Foto: Nina Veselá

odebírejte přes RSS