Základní informace o městě

Město Hustopeče leží v samém srdci jižní Moravy, blízko Pálavy a Novomlýnských nádrží. Město leží v nadmořské výšce 184 metrů nad mořem a rozprostírá se na asi 2 500 hektarech. Počet obyvatel k 1. lednu 2024 činil 5 987 osob.

Celá oblast patří ke klimaticky nejteplejším v České republice, což prospívá pěstování kvalitního vína i k turistické atraktivitě regionu. Hustopeče představují vynikající výchozí bod pro milovníky vína i cykloturisty - vinných sklepů i cyklotras je ve městě a jeho okolí nespočet.

K vycházkám vybízí lesopark Křížový vrch s kaplí sv. Rocha či přírodní rezervace Kamenný vrch. V okolí hustopečských rybníků byly vybudovány na podzim roku 2014 tůně v nivě říčky Štinkovky. Jedná se celkem o osm tůní, jsou zde umístěny i tabule s informacemi o lokalitě a posezení pro možnost odpočinku. Středoevropskou raritou jsou mandloňové sady, kde se nachází naučná stezka a rozhledna. Městem a jeho okolím vedou vinařské cyklostezky i turistické trasy.

S městem byla v minulosti spjata řada významných osobností, mj. první československý prezident T. G. Masaryk či světoznámý malíř Alfons Mucha. Masarykovi je v Hustopečích věnováno hned několik pamětních míst. V roce 2009 byla slavnostně otevřena naučná stezka Masaryk a Hustopeče, která mapuje nejvýznamnější místa spojená s jeho zdejším působením.

V současnosti nabízejí Hustopeče pestrou škálu kulturních, sportovních i společenských aktivit. Ke sportovnímu vyžití slouží především krytý bazén a letní koupaliště či víceúčelová sportovní hala. Během roku se ve městě koná celá řada akcí, mezi nejznámější patří Slavnosti mandloní a vína (březen), Hustopečské hody (srpen), Burčákové slavnosti (říjen) či Oslava svatomartinských vín a husí (listopad), Světový duel vín (listopad).

Film o Hustopečích

Propagační materiál - Město Hustopeče