Dohodovali jsme. Bez deště a s úsměvem!

16. 8. 2021 · 2 minuty čtení · 15 fotografí · 1 video
Téma Kultura

Hody na celé Moravě se letos konečně přiblížily své klasické podobě a všichni folklorní nadšenci si užívají poslední víkendy hodové sezony. Ten minulý patřil právě hodům hustopečským.


Veselení začalo už v pátek, kdy statní hoši postavili tolik důležitý symbol hodů - máju. “Stavitele” i přihlížející však zaskočilo počasí – v dobrém slova smyslu – po dvou letech se Hustopečím vyhnul déšť. “Letos to stavění proběhlo normálně, oproti loňsku bych až skoro řekl, že to byla nuda,” směje se hlavní stavitel Pavel Košulič. Drobná komplikace nastala pouze při shazování máji v lese. “Když se mája shazovala, tak se jí zlomila špica, ale to nebyl žádný velký problem, když se mája stejně napojuje. Důležité je, že mája stojí, a to je hlavní,” pochvaluje si 1. stárek Štěpán Sigmund.

Mája byla za 40 minut postavená a program se přesunul k hochům z CM Lašár. Stárci i chasa však museli být s oslavami opatrní, před sebou měli náročnou sobotu, kdy si museli především vyprosit povolení hodů od paní starostky. Ta hody povolila a chasa se tak mohla vydat do ulic a domů, aby všechny občany Hustopečí na hody osobně pozvala. Už dopoledne však v Hustopečích opravdu peklo a krojovaní se tak museli potýkat s obzvláště vysokými teplotami. “Včera při zvaní jsme to moc nezvládli, protože bylo přes 40 stupňů a ve velkých krojích je to náročné, skončili jsme o dost později než jsme měli, ale máme pitný režim, takže se to dá vydržet,” konstatuje 1. stárka Andrea Bohatcová.

Sobotní náročný den končil večerní zábavou, ke které vyhrávala DH Hovorané. Nedělní den otevřela hodovní mše v kapli sv. Rocha, na kterou později navázal krojovaný průvod městem a odpolední i večerní zábava za doprovodu DH Sokolka. “Já si myslím, že hody zatím probíhají skvěle, všechno se nám daří tak, jak by mělo, hlavně organizace je moc super,” zhodnotila průběh 1. stárka. -slam-

odebírejte přes RSS